Almanya’nın masalsı dağ köylerinde çadır kampı kurdum

Almanya’nın güneyindeki eşsiz doğayı süsleyen masalsı köylerde bir hafta çadır kampı kurdum. Ülkenin en büyük gölü Konstanz, en yüksek dağı Zugspitze, zümrüt yeşili suyuyla bilinen Eibsee gölü, 12 duraktan birkaçı. Bavyera Alpleri’nde nasıl, nerede kamp yapılabileceğini de anlatıyorum.

Konstanz gölü kıyısıdaki Hagnau, Friedrichshafen ve Lindau’nun ardından Neuschwanstein’e, sonrasında Bavyera Alpleri’ndeki Grainau köyüne gidiyoruz. 10 yılda bir yapılan dünyanın en büyük amatör tiyatro sahnesinin kurulduğu Oberammergau köyünün hikayesi oldukça ilginç. Bavyera Kralı 2. Ludwig’in yaptığı üç saraydan en küçüğü olan dağların arasındaki Linderhof Sarayı’nın gezdim. Gezinin en heyecanlı bölümlerinden biri Alpine Coaster’ı deneyimlemek oldu. Bölgede çok sayıda bulunan dere ve göllere girerek serinledik.

İlk durağımız Almanya’nın en büyük gölü Konstanz. Almanya, İsviçre ve Avusturya arasındaki gölün 273 kilometre uzunluğunda kıyısı var.  Kıyı boyunca ücretli kalabileceğiniz karavan ve çadır kampları bulunuyor. İlk geceyi  Hagnau köyüne yakın bir noktada geçiriyoruz.  Konstanz gölünün kıyısı boyunca şirin kasaba ve köyler var. Bu noktaları görmeden yola devam etmeyin.

Bavyera Alpleri manzaralı Lindau’da durakladık.  Burası bir ada şeklinde. Konstanz gölünün bir kenarında. Etrafında Avusturya, İsviçre ve Almanya var. Bavyera Alpleri de karşıda. Almanya’nın en yüksek dağı o bölgede.

Neuschwanstein, ‘Deli Kral’ olarak adlandırılan Bavyera Kralı 2. Ludwig’in görkemli saraylarından biri. 19. yy sonlarında yapılan şatonun Walt Disney’e de ilham kaynağı olduğu söyleniyor.

Garmisch-Partenkirchen’deyim. Bavyera bölgesinde doğal zenginliklerin en fazla olduğu yerler arasında. Göller ve dağlar bu bölgenin en büyük zenginliği

Zugspitse

Almanya’nın en yüksek dağı Zugspitse. Buraya teleferikle çıkabiliyorsunuz. Zirve 2962 metre. Zirveye çıkmak için bilet fiyatı 63 Euros. Gidiş-dönüş. Ancak tek yön giderseniz 37 Euro vermelisiniz. Ancak profesyonel dağcılar tek yönlü bilet alıp oradan aşağıya yürüyor. Zirveye çıkmaktan vazgeçtim. Dağın yanında Eibsee gölü var.

Eibsee gölü

Dağın hemen eteğindeki Eibsee gölü gelenleri masal alemine yolculuğa çıkarıyor. Bölgedeki en çarpıcı manzaralardan birine sahip yer, Almanya’nın en güzel gölleri  arasında.  Özel mülkiyete ait olan Eibsee, kristal berraklığında, zümrüt yeşili suyuyla huzur arayan turistleri kendine çekiyor.  Yaz aylarında tekne gezintisi ve pitoresk yürüyüşlerin yapıldığı bölge, kışın kayak ve snowboard için son derece popüler bir mekana dönüşüyor.  

Gölün çevresinde 7.5 kilometrelik bir yürüyüş parkuru var. Gölün kenarında yüzme alanları var.

Oberammergau

Alplerin eteklerindeki Oberammergau köyüne geçiyoruz.Ahşap oymacılığı ve cephe resimleriyle ünlü köyde bir sürpriz bizi bekliyordu.

Kamp kurduğumuz köyle 10 yılda bir yapılan etkinliğe denk geldik. Dünyanın en büyük amatör tiyatro sahnesi burada kuruluyormuş. Oberammergau halkı 1633’te veba salgınından kurtulmak için dua sözü verdi. Bu söz 10 yılda bir yapılan tiyatro etkinliğine dönüştü. 5 bin kişilik köyde halkın yaklaşık yarısı beş saatlik oyunda sahne alıyor. ‘Tutku Oyunu’nda Hz. İsa’nın son günleri anlatılıyor. Küçük köy 5 ay boyunca ziyaretçi akınına uğruyor.   

Linderhof Sarayı

Kampa biraz ara verdim. Bavyera köyü yakınında Linderhof Sarayı’na geldim. Alman Kralı 2. Ludwig’in yaptığı 3 saraydan en küçüğü. Linderhof Sarayı’nın bahçe düzenlemesi oldukça etkileyici. Bu bölgede konserler veriliyormuş. Üç pencerenin olduğu nokta 2. Ludwig’in yatak odası. Burada da konserler verdiriyormuş. Yani oturduğu yerden yattığı yerden konserleri takip ediyormuş.

Alpine Coaster

Gezinin en heyecanlı bölümlerinden biri Alpine Coaster’ı  deneyimlemek oldu. Bavyera Alplerinde yapılacak en güzel etkinliklerden birine katılıyoruz. Yaklaşık 2.5 kilometre boyunca telesiyejle dağın tepesine çıktık. Ardından da dağ kızağıyla birlikte aşağıya indik.

Bavyera Alplerinde gezmenin ve kamp kurmanın en güzel yanlarından biri etrafta çok sayıda dere var, nehir var. Siz e buralara girip seyahatiniz boyunca serinleyebiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: