Gürcüler, Türkiye hakkında ne düşünüyor? Çalışmaya değil, market alışverişine geliyorlar

Sınır komşularımızdan Gürcistan’ın Batum ve Tiflis kentlerinde halka Türkiye ile ilgili düşüncelerini sordum. Gürcüler, Türk lirasının değer kaybetmesiyle market alışverişi için Türkiye’ye geliyor. Bu ülkeden Türkiye’ye çalışmak için gidenlerse son dönemde yeni rota arıyor.

Gürcistan, vizesiz ve pasaportsuz sadece kimlikle seyahat edebileceğiniz yerler arasında. Yaklaşık 4 milyon nüfuslu ülkenin Türkiye ile 276 kilometrelik sınırı var. 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılan Gürcistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. Türkiye bugün, Gürcistan’ın en büyük ticari ortağı konumunda. Gürcistan’da Türk sahibi veya ortağı olan 2 bin civarında şirket olduğu biliniyor.

İki ülke arasındaki Sarp Sınır Kapısından rahatlıkla diğer tarafa geçip 15 dakika içinde Batum’a ulaşıyorsunuz. Burada sizi kentin simgesi Ali ve Nino’nun sıradışı heykeli karşılıyor. Çok sayıda Gürcü, Türkiye’ye geçerek market alışverişi yapıyor.

Batum’dan otobüs ve trenle 6 saatte başkent Tiflis’e ulaşıyorsunuz. Bu entellektüel şehirde bir elinde şarap diğerinde kılıçla sizi Gürcü Ana heykeli bekliyor. Eski Sovyetler Birliği toprağı bugün yüzünü Avrupa Birliği’ne dönmüş durumda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: