Karpatların yerlileri Hutsullar: Ruslara karşı gerekirse geleneksel baltamızla savaşırız

Ukrayna’nın batısında Karpatlar’da yaşayan yerli halk Hutsullar, Rusya ile savaşa hazırlanıyor. Krasnik’te köylüler, kamuflaj gibi askeri malzemeler yapıyor; çatışma bölgelerinden gelenlere yardım ediyor. Hutsullar, gerekirse geleneksel baltaları ‘bartka’yı Ruslara karşı kullanabileceğini söylüyor.

Kıyafetleri, yerel dili, gelenekleri, el sanatları ve inançlarıyla Karpatlar’a hayat veren bu halk, gözlerden uzak, dağlarda yaşamayı tercih ediyor. Ukrayna’nın güneybatısında Romanya sınırına 40 km mesafede bulunan Hutsul köyü Krasnik’te bir hafta kalarak onları yakından tanıma fırsatım oldu. Arsen ile köyünde ve bölgede yaşananları konuştum.

Hutsulların temel özelliklerinden biri tarih boyunca ‘bartka’ adında küçük baltaları kullanmaları. Her evde Hutsulların geleneksel eşyalarını görmek mümkün. Kolomiya kentindeki Ulusal Hutsulshchyna Müzesi, bölgedeki en büyük Hutsul koleksiyonuna sahip. Müzenin eğitim bölümü başkanı Vita Boichuk, Hutsulları anlattı: “Balta, Hutsul erkekleri için çok popülerdi. Erkeklik simgesi anlamına geliyordu. Her genç erkek ormanda yaşamak zorundaydı. Böyle bir baltayı taşımayı hak etmek için özel eğitimden, hatta askeri eğitimden geçiyorlardı.”

Verkhovyna’daki Hutsul müzesinde tarihçi-bilim adamı Kreehunyak Yuriy ile buluştum: “Hutsullar, Karpatların yerli halkıdır. “Trypillia (eski Ukrayna) kültürünün” soyundan geliyorlar. Hep dağlarda yaşadılar ve bu bölgeyi hiçbir zaman terk etmediler. Ukrayna’da 500 binden fazla kişi kendini Hutsul olarak görüyor. Dünyada 10 milyon Hutsul olduğu biliniyor. Onların 3 milyonu Romanya, Ukrayna ve Macaristan’ta yaşıyor.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: