Mısırlılar Türkiye hakkında ne düşünüyor? Kahire’deki Osmanlı izleri

Mısır, 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldı. Mısır seyahatimde halka Türkiye ve Türk dizileriyle ilgili düşüncelerini sordum.

Ayrıca Afrika’da yapılan ilk cami Amr bin As, ‘Mısır’ı Osmanlı’dan ayıran’ Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın camisi ve en eski kahvehanelerden Fişavi’ye gittim.

Bugün özellikle El-Muiz caddesi çok sayıda Osmanlı dönemine ait esere ev sahipliği yapıyor. Mısır, 640’ta Müslümanlar tarafından fethedildi. Fatımiler, Eyyübiler ve Memlükler’in ardından 1517’de Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına bağlandı. 1798’de Fransa’nın 3 yıllık işgal dönemi yaşandı.1882’de İngiltere yönetimine giren Mısır, 1922’de bağımsızlığını ilan etti.

Bugün 100 milyonun üzerinde nüfusu olan ülkenin başkenti Kahire’de 20 milyondan fazla kişi yaşıyor.

Ortadoğu’nun en büyük pazarlarından biri Han el-Halili Çarşısı’na gittim. Burası eski Kahire içinde, şehrin merkezi. Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Hediyelik eşyalar, baharat dükkanları, antikacılar her şey var.

Kahire’nin en ünlü kahvelerinden biri Fişavi. Birçok ünlü ismi ağırlamış. Onlar arasında Nobel ödüllü Mısırlı yazar Necip Mahfuz da var. O da buraya gelip kitaplarının bazılarını burada yazdığı söyleniyor.

Mehmet Ali Paşa Camii

Bu camiyi yapan kişi modern Mısır’ın kurucusu Kabul edilen Mehmet Ali Paşa. Osmanlı üslubuna uygun olarak yapılmış cami. Ön tarafta namaz kılınabiliyor, arka tarafta halıları kaldırmışlar.

Mehmet Ali Paşa’nın kabri de burada. Caminin içine konulmuş. Mısır’ın Osmanlı’dan ayrılmasının yolunu açan kişi olarak gösterilen Kavalalı Mehmet Ali Paşa 1830’da bu caminin yapımını başlattı. Burada kullanılan hat sanatı İstanbul camilerindekine benzetiliyor.

Kahire, ‘Dünyanın Annesi’

Mısırlılar Kahire için ‘Dünyanın Annesi’ diyor. Kahire aynı zamanda ‘bin minareli şehir’ olarak da biliniyor.

Mısır’da Kahire’ye geldiğinizde görmeniz gereken noktaların başında Tolunoğlu Ahmet camisinin sarmal minaresi var. Buradan şehri çok net görüyorsunuz.

50 metrede bir güvenlik önlemleri var. Polisler bekliyor. Mavi kıyafetliler güvenlik görevlisi. Her yerde onlardan var. Mısır, sokak röportajı yapılması en zor ülkelerden biri, sürekli polis tarafından uyarılıyorsunuz. Bu yüzden genelde kapalı alanlarda röportaj yapmaya çalıştım.

Mısır’da ve Afrika’da ilk inşa edilen Amr bin As Camii’ndeyim. 642’de Müslümanlar burayı fethettiğinde Kahire’nin güneyinde Fustat şehrinde ilk olarak bu camiyi inşa ettiler. Şu anda restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: