Muhammed Salah’ın Mısır’daki köyüne gittim

Muhammed Salah’ın Mısır’daki köyüne gittim. Ailesi hala orada yaşıyor. Köyde hayat nasıl? Beni nasıl karşıladılar? Yaşadığım kötü sürpriz neydi?

Başkentin 130 km kuzeyindeki Nagrig köyüne gitmek için ilk önce tren garının önünden kalkan minibüslere bindim. Tanta’da dolmuş değiştirdikten sonra Basioun kasabasına geldim. Buradan da Mısır’da köy ve kasabalarda en çok kullanılan ulaşım aracı Tuk Tuk’a binerek yola devam ettim. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğun ardından ulaştığım köyün girişinde yasemin ve soğan tarlaları bizi karşıladı. Bölgede ana geçim kaynağı bu ürünler. Salah’ın ailesi de, parfüm üretimi için ihraç edilen yasemin çiçeğinin ticaretini yapıyor.

Tuk tuk şoförü Muhammed, büyük bir misafirperverlik örneği gösterdi. İlk olarak beni Muhammed Salah’ın yaşadığı eve götürdü.

Videoyu bu linkten izleyebilirsiniz:

Mısır Milli Eğitim Bakanlığı, müfredatına Muhammed Salah’ı da ekledi. Yıldız oyuncunun başarılı kariyeri ilkokul ve ortaokul kitaplarında yer alacak.

Salah’ın köyüne maddi yardımlar yaptığı biliniyor. Okulunun bahçesine yaptırdığı halı saha da onlardan biri.

20 yaşındayken bu köyden Magi ile evlenen Salah, izinlerinde, köklerini hiç unutmadığı Nagrig’e geliyor.

Muhammed Salah’ın Nagrig Gençlik Merkezi’ndeki ilk spor hocasının yanına gittim. Salah, 8 yaşında bu merkezde futbola başlamıştı. Bu arada Salah’ın babası ve iki amcası da Nagrig’deki gençlik kulübünde futbol oynamış. 

Okulun hemen yanındaki bu kişinin evine gittik. Kendisiyle röportaj yapmak istediğimi söyledim. Ancak bu kişi, benim köyde hiç kimseyle konuşamayacağımı ve hiçbir yerinde çekim yapamayacağımı söyledi. Bunun için İçişleri Bakanlığı’ndan izin almam gerektiğini anlattı. Bu arada kimliklerimin fotoğrafını çekmeye çalıştı.

Tam ayrılırken, benden kendisiyle röportaj yapabilmem için 100 Dolar istedi. Yani 100 Dolar verirsem konuşacaktı. Ancak az önce İçişleri Bakanlığı’ndan izin almam gerektiğini söylemişti. Açıkcası o sırada güvenliğimden de endişe ettim. Çünkü ben ayrılırken o güvenlik görevlisi elimdeki görüntüleri silmeye teşebbüs etti. Ayrıca itiraz etmeme ragmen beni cep telefonu kamerasıyla çekti. Bu kaba davranış üzerine köyden ayrılmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: