Bosnalılar, Filistin ve İsrail hakkında ne düşünüyor?

İsrail ve Filistin arasında yaşananlar tüm dünyanın gündeminde. Ben de Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da protesto yürüyüşüne katılarak halka Filistin ve İsrail hakkında ne düşündüklerini sordum.

Yürüyüşe katılanlar arasında gençler de vardı: “Herkes orada durup öldürülen insanları izledi ve hiçbir şey yapmadı. Bu protesto muhtemelen bir şeyi değiştirmeyecek. Bunu sadece kendimiz için yapıyoruz ve onların yanında olduğumuzu söyleyebiliriz. Herkes onların ölümünü izlediğinde, onlar ölünceye kadar acı çekerken, biz oradaydık, destekliyorduk. Allah’ın huzuruna çıktığımızda, şimdi onlarla birlikte olduğumuzu söyleyebiliriz.”

Bu videoyu ve diğerlerini Dünyanın Hikayesi Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz:

Aynı katılımcı Bosna Hersek’in 1990’larda yaşadığı savaşı hatırlattı: “21. yüzyılda böyle bir olaya izin vermeleri dünya için utanç verici. 2021 yılındayız ve etnik temizlik gibi bir şeye izin verdik. Bu ülke bunu 20 yıl önce yaşadı. Nasıl olduğunu biliyoruz, insanlar bir hiç uğruna öldürülüyor. Her gün insanlar gözümüzün önünde öldürülüyor. İnsanlar bunu destekliyor. ABD, İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğunu söylüyor. Bu dünya için, özellikle de buna izin verenler için utanç verici. Kim olduğu önemli değil, Müslüman olup olmadığı, Hristiyan mı, Yahudi mi olduğu önemli değil. Bu hiç doğru değil. Utanç verici.”

Gösteriye katılanlar hükümetler ve devletlerden Gazze’de ve Kudüs’te yaşanan krizi sonlandırması için umutsuz olduğunu dile getirdi: “Hükümetimizden çok fazla şey beklemiyoruz ama umarım Allah mesajımızı görür. Onlara bu şekilde yardımcı oluyoruz çünkü başka yol bilmiyoruz.”

Yürüyüşün organizatörü Filistin için dileklerini ifade etti: “Bu Saraybosna’da barışçıl bir protesto oldu. Filistin’deki kardeşlerimizi destekliyoruz. Onların cesur yürekleri var. Onların, insan gibi, haysiyetli, refah ve özgürlük içinde yaşamalarını diliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: