Ukrayna’nın devrik cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Yolsuzluk Müzesi’ne çevrilen ultra lüks sarayı

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç arkasında bu kompleksi bıraktı. 140 hektarlık alan küçük bir köy gibi ve lüks yapısıyla dikkat çekiyor. Avlanma alanı, golf sahası, yat kulübü, helicopter pisti, klasik araba koleksiyonu, deve kuşu çiftliği, hayvanat bahçesi, gemi restoran ve lüks konutlar, ilk göze çarpanlar.

Bu yazıda Ukrayna’da, seyahat sitelerinde ‘sıradışı’ olarak tasvir edilen bir yere gideceğiz. Başkent Kiev’in 25 kilometre kuzeyinde Dinyeper nehrinin belki de en güzel manzarasının olduğu Mejigorye kompleksine.  

Yanukoviç, 2014’te ülkeden kaçıp Rusya’ya gittiğinde bu saray gibi yapı geride kaldı. Kapıları ilk kez halka açıldığında ise herkes şaşkınlık içindeydi.

Yanukoviç, yönetim karşıtı protestoların ardından 21 Şubat 2014 akşamı özel konutundan eşyalarını alarak ayrıldı. Harkiv’e, ardından Kırım’a ve son olarak Rusya’ya doğru yola çıktı.

Ertesi gün, Ukrayna Parlamentosu, onun görevden alınmasını onayladı. Ardından bu mülk, devlete devredildi.

Günümüzde ise milli park ve ‘Yolsuzluk Müzesi’ adıyla halka açık bir aktivite merkezi. Turistler de özel turlara katılıp burayı keşfedebiliyor.

Bugün bu dev komplekse gelenler, bisiklete binmek, piknik yapmak ve küçük plajında yüzmek gibi birçok etkinliğe katılabilyor.  

MEJİGORYE’DE NELER VAR?

Mejigorye, Dinyeper Nehri’nin sularıyla oluşturulan ve Kiev Denizi olarak bilinen gölün kenarında inşa edildi.

Open Democracy’e göre, uzmanlar, kariyerinin çoğunda, maaşı ayda 2 bin doları geçmeyen Yanukoviç’in yaşadığı özel konutun değerinin 75 ile 100 milyon dolar arasında olduğunu söylüyor.

Mejigorye’ye girdiğinizde, çiçeklerle süslenmiş yemyeşil bir bahçe sizi karşılıyor. Öyle ki Ukraynalılar buraya gelip düğün fotoğrafı bile çektiriyor. Heykeller ve göletlerle dekore edilen yapı tatil merkezi gibi. Yürürken karşınıza leylek, tavşan, geyik gibi hayvanlar çıkabiliyor. Yanukoviç’in kaldığı konutun hemen önüne onu ve eşini simgeleyen heykeller yapılmış.

HONKA

Onu inşa eden Finlandiyalı şirket nedeniyle Honka olarak adlandırılan eski başkanın evi, Mejigorye ‘deki ana cazibe merkezi. Dışarıdan, büyük ve normal bir ahşap ev gibi görünen Honka’nın içi, lüks eşyalarla süslü.

İlk göze çarpan ana merdivendeki 1,8 milyon euroluk kristal avize.Evin içine bir de küçük kilise yapılmış.

Ukrayna Gümrük ve Özel Tüketim Bakanlığı’nın verilerine göre, konağın Lübnanlı sedir kapılarının her biri 64 bin dolara mal oldu. Merdivenler için üç set ahşap panel, 200 bin dolar; kış bahçesi için duvar kaplaması 328 bin dolar, neoklasik bir sütun ve korkuluk 430 bin dolar. Her bir avizenin değeri 100 bin dolar. Bir buçuk yıl içinde Mejigorye için ithal edilen parçaların toplam maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar.

Oturma salonunda John Lennon’ın doğumunun 70. yıl dönümü anısına Steinway tarafından dünyada sayılı üretilen piyanolardan biri bulunuyor.

Sovyetler Birliği döneminde Komünist Parti liderlerinin yazlık ev olarak kaldığı yapı, Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra, yabancı heyetleri ağırlamak için kullanıldı.

Ancak Yanukoviç, 2002’de başbakan olduğunda buraya taşındı. Önce yapıyı kiraladı, sonra da özel mülkü olarak satın aldı.

Bir yer altı geçidi Honka’yı saunalar, spor salonu, masaj ve solaryum salonlarının olduğu sağlıklı yaşam merkezine bağlıyor. Burada ayrıca tenis kortu, boks ringi ve bowling oyun alanı bulunuyor. 

Mejigorye’nin bahçesinde ayrıca tarihi 14. yüzyıla uzanan kilise bulunuyor. Dinyeper nehrinin kıyısında yapılan özel tesis, bugün halk plajı.

OTOMOBİL KOLEKSİYONU

Kompleskteki en ilgi çeken yerlerden biri Yanukoviç’in klasik otomobillerinin sergilendiği alan. Garajda, çoğu eski veya nadir modeller olan 35 klasik otomobil, askeri araçlar ve motosikletler bulunuyor.

Buradaki 2009 ZiL marka otomobilden, dünyada sadece üç tane olduğu ve diğer ikisinin Kazakistan’ın eski lideri Nazarbayev’de ve Rusya’da Putin’de olduğu söyleniyor.

Koleksiyondaki en eski araba 1938 model Audi. Diğerleri 1930’lardan 1980’lere kadar değişen Sovyet, Alman ve Amerikan retro otomobiller.

Bentley S1, İngiltere’de 1955’ten 1959’a kadar 3 bin 500 adet üretildi.

1963 model Chevrolet Impala, 1980’lere kadar Kuzey Amerika’da en çok satan otomobillerden biriydi.

ZAZ 965, 1960-69 yılları arasında Ukrayna’da üretildi. O dönem Belçika ve Avusturya’da Yalta adıyla satıldı.

Rus otomobili Moskoviç 400’ün geliştirilmiş versiyonu 401 1956’ya kadar üretildi. Bu araç o dönem, Doğu Almanya ve Norveç’e ihraç edildi.

1946-1958 arasında üretilen GAZ- M20 Pobeda, dönüş sinyallerine, iki elektrikli sileceğe, elektrikli ısıtıcıya ve yerleşik bir radyoya sahip ilk Sovyet otomobili olarak biliniyor.

1970 model GAZ 22 Volga, o dönem genellikle ambülans olarak kullanılıyordu.

Komünist dönem Rus sedanı 1966 model GAZ-21, 1956-70 arasında üretildi.

GAZ-13 Chaika, 1959’dan 1981’e kadar üretildi. Devlet adamları ve üst düzey bürokratlar tarafından tercih edildi. Rus lider Kruşçev’in, bu model aracı dönemin Küba lideri Fidel Castro’ya verdiği biliniyor.Yanukoviç’in garajında, 1962, 66 ve 68 model Chaika bulunuyor.

Koleksiyonda eksik olduğu söylenen bir araç var: Dünyada sadece 7 tane olan ve değeri 2 milyon dolardan fazla 1935 Horch 855 Special Roadster.

HAYVANAT BAHÇESİ

Komplekste, cumhurbaşkanı için ithal edilen devekuşları, tavus kuşları, antilop, geyik, kanguru ve lamaların olduğu özel hayvanat bahçesi var.

Buranın bir bölümü çiftlik hayvanlarına ayrılmış. Burada ayrıca at ahırı ve köpek eğitim merkezi var.

Yanukoviç, bir röportajında, devekuşlarıyla ilgili soruya, “O devekuşlarına bakmamda ne sorun var? Ne yapmalıydım, gözlerim kapalı dolaşmalı mıydım?” demişti.

Kompleksteki seralarda ise meyve ve sebze yetiştirme alanları bulunuyor.

GOLF SAHASI

Yapıda bulunan golf sahasının Fransız uzmanlar tarafından 2-3 milyon dolarlık bir maliyetle tasarlanıp inşa edildiği biliniyor. Günümüzde ise piknik alanı olarak kullanılıyor.

GALLEON

Galleon, yalnızca Mejigorye için inşa edilmiş ve restoran olarak kullanılmak üzere donatılmış,18. yüzyıldan kalma yelkenli geminin bir kopyası. Geminin dekorasyonunun 3 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: