Ukraynalılar Rusya ile kriz çıkınca ordu ve polise katılıyor: Aleksandra’nın hikayesi

Ukrayna’nın Ivano Frankivsk şehrinde polislik yapan Aleksanda, Dünyanın Hikayesi

Ukrayna’nın ‘en güler yüzlü’ kadın polisi Aleksandra ile Ivano Frankivsk’te buluştum. Kadın-erkek eşitliği Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı krizler sonrası ülkede halk, polis ve orduya katılıyor. Onlardan biri Rusya’nın Kırım işgali sonrası polisliği seçen Aleksandra. Ivano Frankivsk’te yaşayan genç anne, polislik eğitimi sırasında en çok gülmemesi konusunda uyarıldığını söylüyor. Kentin sevilen güler yüzlü polisi, sivil toplum örgütleri etkinliklerine ve okullara konuşmacı olarak çağırılıyor. Çocukken oyuncu olmak isteyen Aleksandra, polislik mesleğindeki tecrübesini anlattı.

Bahtiyar Küçük, Dünyanın Hikayesi: Polis olmaya nasıl karar verdiniz?

Aleksandra: İki çocuğum var, oğlum ve kızım. 5 yıldır polis olarak çalışıyorum. Küçük bir kızken oyuncu olmak istiyordum. Ama ailem bunu istemedi. Bu yüzden, ülkemizde savaş başladığında askerlere yardım ettim. Çok sayıda asker arkadaşım var. Onlar cephede ülkemiz için savaşırken, burada ailelerini koruyan biri olmama karar vermemde bana yardımcı oldular. Arkadaşlarım güçlü bir kadın olduğumu söylüyor. Polisliğin sadece erkekler için bir iş olmadığını düşünüyorum. Bu işi düzgün ve etkili yapan çok kadın var.

Dünyanın Hikayesi: Cinsiyet eşitliği projesine katıldınız. Bu projeyle ne mesaj verdiniz?

Aleksandra: Çoğu zaman sokakta çalışıp farklı insanlarla konuştuğumda, erkekler çoğu zaman eşit şekilde iletişim kurmak istemiyor.Bana gülüyorlar ve farklı şeyler söylüyorlar. Kadınların çalışabileceğini, güçlü ve ciddi olabileceğini ve böyle işler yapabileceğini kanıtlamaya çalışıyorum. İnsanlar bana ciddi bir şekilde bakmadıklarında. Gece çalışırken bile. Evet, bu kadar kolay bir iş değil ama kadın ve erkek eşittir.

Dünyanın Hikayesi: Sokaktaki insanlar size ciddi bir şekilde bakmadıklarında nasıl hissediyorsunuz?

Aleksandra: Kızgın hissediyorum. Çünkü bu işi yapmak için bu işe gidiyorum. İnsanları korumak istiyorum ve bunu yapabileceğimi hissediyorum.

Dünyanın Hikayesi: Ukrayna toplumunda kadın ve erkeğin eşit olduğunu düşünüyor musunuz?

Aleksandra: İşimize başladığımızda, departmanımızdaki erkek polisler bize eşit davrandı. Bizi kadın olarak görmek istemiyorlar. Sokağa çıktığımızda ise insanlar bizi bir polis memuru olarak değil, sadece bir kadın gibi görmek istiyor.

Ukrayna’da polislik yapan Aleksandra, Bahtiyar Küçük, Dünyanın Hikayesi

Dünyanın Hikayesi: İşinizle ilgili ilginç hikayeleriniz var mı?

Aleksandra: Pek çok farklı hikaye var. Ancak hepsi çok komik değil. Kötü durumda olan birçok çocuk var. Bir kadın olarak benim için bunu görmek çok zor. Ama bir kadın olarak onları erkeklerden daha fazla anlayabilirim. İşimin bir parçası okulda öğrencilerle konuşmak, aynı zamanda okul polisiyim. Onları kötü yapacak alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıklardan uzak tutmaya ve nasıl davranacaklarını anlatmaya çalışıyoruz.

Dünyanın Hikayesi: İşten sonra eve geldiğinizde kendinizi hala polis olarak hissediyor musunuz?

Aleksandra: Normal bir kadın olarak yaşıyorum çünkü çocuklarım var. Onlara bakmalıyım. Yemek yapmayı severim. Çocuklarımla yürümeyi severim. Ama aynı zamanda atış yapmayı da seviyorum. Oğlum ve kızım benimle geliyor. Bu bizim hobimiz. Anneme yardım ediyorum. Normal bir kadınım ama bir polis memuru olarak yanımda üniformam olmasa bile gerekli durumlarda insanlara yardım etmeye çalışıyorum.

Ukrayna’da polislik yapan Aleksandra ile çocukları

Dünyanın Hikayesi: Kızınızı polis memuru olması için teşvik etmeyi düşünüyor musunuz?

Aleksandra: Hayır. O benim polis olmamdan hoşlanmıyor. Evde olmamı istiyor. Ama oğlum benimle gurur duyuyor ve bana üniformamı giyerken yardım ediyor.

Dünyanın Hikayesi: Toplumda kendilerini eşit hissetmeyen ve her alanda çalışmak isteyen kadınlara mesajınız nedir?

Aleksandra: Temel mesajım, korkmayın! Çünkü biz farklı erkeklerden çok daha güçlüyüz. Yani istediğimizi yapmalıyız. İşi yapacak kadar güçlüyüz. Genel mesajım istediğinizi yapmaktan korkmayın.

Ukrayna’nın Ivano Frankivsk şehrinde polislik yapan Aleksandra

Eğitmenim bana asla gülme dedi

Dünyanın Hikayesi: Polis olarak gücünüzü nasıl gösteriyorsunuz?

Aleksandra: İnsanlarla konuşmaya başladığımda ciddi olduğumu anlıyorlar. Önümde bir duvar örerim ve sokakta bir kadın olarak kimsenin bana ihanet etmesine izin vermem. Bu yüzden ben polis memuru olduğumu söylüyorum. Sonra sorun kalmıyor. Ama bir kişi ilk baktığında beni çok ciddiye almıyor.

Dünyanın Hikayesi: Güler yüzlü olduğunuz için görevinizi yaparken zorluk yaşıyor musunuz?

Aleksandra: Polislik eğitimi almaya başladığımda eğitmenim bana dedi ki, gülme! Asla, gülme! İşimde gülümsememeye çalışıyorum ama normal hayatta her zaman gülümsüyorum :))

Ukraynalılar Rusya ile kriz çıkınca ordu ve polise katılıyor: Aleksandra’nın hikayesi’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: