Latin Amerikalılar niçin Türk dizisi hayranı? Popüler Türk isimleri ne? Kolombiyalı aileye sordum

Son yıllarda Latin Amerika’da Türk dizilerine ilgi arttı.  O kadar ki, bu dizilerinden etkilenerek çocuklarına Türkçe isim verenler var. Ben de Kolombiya’nın Cali şehrinde Türk dizisi hayranı bir aileye konuk oldum. Neden severek izliyorlar, çocuklarına Türkçe isim vermeyi düşünüyorlar mı, onlara sordum.

Dünyada 100’den fazla ülkede gösterimi yapılan Türk dizilerinin en çok izlendiği yerlerden biri Latin Amerika. Özellikle 2014 yılında Şili’de başlayan Türk dizisi furyası bu coğrayada kısa sürede yayıldı. Latin Amerika’da TV kanallarında 50’den fazla Türk dizisinin yayını var.

Latin Amerikalılar çocuklarına Türk dizisindeki karakterlerin isimlerini vermeye başladı. Örneğin ‘Binbir Gece’ dizisindeki Onur ve Şehrazat  popüler olanlardan. Paraguay’da nüfus idaresine kaydedilen isimlerden bazıları şöyle, ”Onur Juan Jose”, ”Sherazade Verenice”, Wilson Kemal” ve ”Salvano Mustafa” Bu arada biliyorsunuz Kolombiya kahvesi dünyaca ünlü. Ben de yanımda götürdüğüm Türk kahvesini onlara denettim. Kolombiya’da ulusal kanallarda çok sayıda Türk dizisi gösteriliyor, çok güzeller, manzaraları çok güzel. Ben de birçok Türk dizisi izledim, onların arasında Sultan’ı çok sevdim. O dönemi, kostümleri, dekorları, sarayları sevdim.

Bu videoyu ve diğerlerini Dünyanın Hikayesi Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz:

Muhteşem Yüzyıl en popüler dizi

Evin annesi, birçok diziyi severek izlemiş: “Kolombiya’da ulusal kanallarda çok sayıda Türk dizisi gösteriliyor, çok güzeller, manzaraları çok güzel. Ben de birçok Türk dizisi izledim, onların arasında Sultan’ı çok sevdim. O dönemi, kostümleri, dekorları, sarayları sevdim. Diziler arasında Elif var, Elif burada Kolombiya’da henüz bitmedi ama biz uzun yıllardır onunla birlikteyiz ve bazen onu görmekten sıkılıyormuşsunuz gibi, ama o, bana çok hoş geliyor. “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, çok güzeldi, bütün bölümlerini izledim. Ayrıca “O Hayat Benim” de harikaydı. “

Onun eşi de Muhteşem Yüzyılın sıkı takipçisi: “Gördüğüm ve tavsiye ettiğim tek dizi Muhteşem Yüzyıl (Sultan). Neden beğendim ya da beğeniyorum? Tarihsel içeriğinden dolayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişini, Avrupa’nın önemli bölümüne egemen olduğu zamanı anlattığı için seviyorum. En azından kostümler, silahlar gibi detaylara çok dikkat ediyorum çünkü bir metalurji öğretmeni olarak silahların o kısmı dikkatimi çekiyor.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: