Kiev’li evlilik ajansı sahibinden Ukrayna’da eş bulma tavsiyeleri

Evlilik ajansı sahibi Ukraynalı Taya Yaremiy

Dünyanın birçok ülkesinden erkek Ukrayna’ya eş bulmak için  geliyor. Peki bu ülkede evlilik süreci nasıl işliyor? Tüm soruları Ukrayna’da yaşayan Kievli Youtuber ve evlilik ajansı sahibi Taya Yaremiy’e sordum.  

-Ukrayna’da nasıl eş alınır?

-Evlilik ajansları güvenilir mi?

-Evliliğin maliyeti ne?

-Ukraynalılar neden ülkeden ayrılmak istiyor?

İşte cevaplar:

Taya Yaremiy: Herkese merhaba! Türkçe ‘merhaba’ kelimesini biliyorum.

Benim adım Taya, 24 yaşındayım. Vlogger ve kişisel danışmanım. Kiev’de yaşıyorum.

Bahtiyar Küçük: Ukrayna, yabancıların evlenmek için gittiği popüler seyahat noktalarınından biri. İnsanlar niçin Ukrayna’yı tercih ediyor?

T: İlk olarak Ukrayna yabancılar için kolay geçinilebilecek yer.

İkinci olarak en çok duyduğum şey, Batı Avrupalılar ve Amerikalıların kadınlarından hoşlanmadığı.

Onlara göre Ukrayna kadını daha aile odaklı, oldukça gelenekçi ve güzeller. Elbette yabancılar için görünüş çok önemli.

B: Ülkedeki evlilik ajanslarını tasvir eder misin? Sayılar kaç biliyor musun?

T: Hayır. Onlardan milyonlarca var. Hergün çok sayıda soru alıyorum bu konuda. Özellikle mesaj için para ödenilen hileli sitelerle ilgili. Her an yeni siteler çıkıyor. Onların sayılarını bilmiyorum.

B: Çok sayıda evlilik ajansının sahte olduğu ve insanları aldattığı eleştirisi var.

T: Dikkatli olmalısınız. Paranızı boşa harcama yöntemleri var. Sizinle buluşması için kızlara ödeme yapıyorlar. Kızla buluştuğunuz restoran için ödeme yapıyorsunuz. Taksiye de aynı şekilde. Çeviri için para. Sizi kandırmalarının birçok yolu var. Sadece dikkatli olun.

B: Sen nasıl kurdun evlilik ajansını?

T: Çünkü bu kandırmaca hikayelerini dinlemekten yorulmuştum. Çok sayıda insan nasıl evlenilecek güvenilir kız bulunur diye soruyordu. Dürüst olan bir iş yapmaya karar verdim.

B: Ajansın nasıl çalışıyor? Evlilik yolundaki aşamalar ne?

T: Üyelik için bir ücret yok. Özel buluşma turları ayarlıyorum. İletişim bilgileri paylaşma programım var. Sadece iletişim için ödeme yapıyorsunuz. Karşılıklı ilgi duyduktan sonra ödeme yapıyorsunuz. İnsanlar birbirlerinin profilini görüyor ve temel bilgilere ulaşıyor. Ancak evlilik sözü vermiyorum. Ben sadece insanlara buluşma fırsatı sunuyorum ve sonrasında onlar ilişkilerini bensiz geliştiriyorlar.

B: Evlilik ajansına başvurmak kaç paraya mal oluyor?

T: VIP servisleri. Yıllık üyelik için 100 Dolar gibi harcamalar var. Ajansımda ben bir görüşme için 120 Dolar alıyorum. Eğer o kişinin size uygun olduğunu düşünüyorsanız üç günlük özel buluşmanın maliyeti ise 885 Dolar. Altı kadına kadar görüşebiliyorsunuz.

B: Peki bir Ukraynalı eşin genel olarak maliyeti ne?

T: Alacağınız eşi ülkenize götürürseniz ilk yıl çalışmayacaktır. Dilinizi öğrenecektir. Kültürünüze alışmaya ihtiyacı olacak. Belki iş bulmak isteyecektir ama başka bir insanı maddi olarak destekleyeceğiniz bilmelisiniz. 

B: Ortalama bir maliyet verir misin?

T: Bunu söylemek çok zor. Ancak cebinizde en az 10 bin Doların olmasını öneririm.

B: En çok hangi ülkeden evlilik için başvuruyorlar?

T: Sanırım Batı Avrupa ve İskandinavya’dan

B: Ya Türkiye?

T: Listenin sonunda değil. Seyahat için en popüler destinasyolardan biri. Türkiye ile ilgili iki farklı görüşe sahip kadınlar var. Bir grup Türk erkeği düşkünü. Erkeklik görüntüsü var, nasıl iyi giyinilir biliyorlar. Ukraynalı erkeklerin bazen eksik kaldığı nokta. Türk erkekleri, saldırgan demeyim ama daha kendine güvenen yapıda. Diğer kadın grubu Türk erkeğine tamamen karşı. Çünkü onlar Ortadoğulu erkek olarak görülüyor. Dinden dolayı, kadına davranış şeklinden dolayı, çünkü burada kadınlar özgürlüğü sever, Türk erkeği ile evlenmek istemezler. Çünkü Türk erkeği kadını kontrol ediyor. Çünkü böyle hikayeler dinledim arkadaşlarımdan. Türk erkeğinin çok kıskanç olduğunu söylediler.

B: Türk erkeği evlenmek için Ukraynalı kızlarda hangi kriterleri arıyor?

T:Ukraynalı kadınlar özgürlüklerine düşkündür. Eğer ona ‘dışarı bensiz çıkamazsın sadece bakkala gidebilirsin’ derseniz bu Ukraynalı kadında işe yaramayacaktır. Böyle kadın istiyorsanız yerel eş alın. Romantik olmalısınız. Buradaki kızlar romantizmi sever. Bence Türk erkeğinin bu konuda bir sorunu yok!

B: Ukrayna’ya evlilik için gelenlere en önemli uyarınız ne olur?

T: Erkeklerin en büyük korkusu, Ukraynalıların duyguları için değil sadece kendi paraları için evlendiğini düşünmeleri. Bence bunu evliliikten önce kolayca kontrol edebilirsiniz. Evlilikten önce birlikte yaşayabilirsiniz. Birçok kız buna karşı değil.

B: Ukrayna’nın küçük kasabalarına ya da köylerine giderek eş bulmak mümkün mü? Bunu tavsiye eder misin?

T: Bu oldukça popüler bir soru. İnsanlar köy kızlarının daha iyi olacağını düşünüyor. “Seçkin kadınlardan hoşlanmam, köy kız iyi şehir kızı kötü” diyorlar. Kasabalardan evlilik mümkün. Oralarda da evlilik ajansları olabilir. Ancak küçük kasaba ya da köyde bunu nasıl yapacaksınız? Dil bilmemek sorun olacaktır. Bu tamamen sizin şansınıza bağlı. Eğer sadece sokakta biriyle tanışmayı umuyorsanız bu, elbette şehirden daha zor olacaktır. Size buluşmadan önce internetten tanışmanızı tavsiye ederim. Arkadaşınızın arkadaşı olabilir ya da herhangi bir işyerinde ve hobilerinizi yaparken bulabilirsiniz.

B: Sen Türkiye’de bulundun. Türk erkeğini nasıl değerlendiriyorsun? Ukraynalılar için uygun eş olabilirler mi?

T: Yorum yapmak oldukça zor. Bana göre Türk erkeği bakan, özgüvenli, iyi bir eş olabilir. Ben sıkı bir Müslüman olamam ya da İslam’ı takip edemem. Bunu yapamam. Dili öğrenebilirim. Ülkeden ayrılabilirim ancak

Bizde feminizm gibi düşünceler henüz yok, erkek ön planda

B: Ukraynalı kızların karakteristik özellikleri ne?

T: Oldukça gelenekçi, aile merkezli. Erkekle aynı seviyede, pozisyonda olmaya çalışmayız. Biz hala erkeklerin bazen ilk sırada gelmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bazı ülkeler için bu düşünce biraz fazla gibi. ‘Kadın olmak için haklarınız için savaşmalısınız, bu biraz fazla gibi. Bizde böyle feminizm gibi düşünceler henüz yok.

B: Ukraynalı kadınlar evlendikten sonra nasıl bir eş oluyor?

T: Kendilerini ailelerine verirler. Çocuklarına ve eşlerine en iyi olanı verirler. Erkeğe nasıl bakacaklarını iyi bilirler. Eğer iyi bir kadın bulursanız gerçekten çok mutlu olacaksınız. Yemek yapmasını bilir ve işten sonra akçam yemeğiniz hazır olacaktır. 

B: Eşler arası yaş farkı kadınlar için çok önemli mi?, 10 yaş, 20 yaş…

T: Burada bu konuda sorun yok. Özellikle 30 yaşından büyük erkekseniz bence 10 yaş fark hiç sorun değil. Eğer siz 28 kız 18 ise 10 yaş farkı sorun olur. 20 yaş farkı çok fazla ancak bu sizin için uygunsa mutlu olun!”

B: Din farkı onlar için önemli mi?

T: Evet, önemli. Eğer dinleriniz karşılıklı kabul etmiyorsanız bu sorun olacaktır.

B: Kaç çocuk sahibi olmak isterler?

T: İnsanlar genel olarak burada 1-2 çocuk sahibi oluyor. Fazla değil.

B: Ukraynalı kadınların eşlerinden beklentileri ne?

T: Girişimci olun bazı noktalarda. Örneğin eve gelip eşinize şunu söyleyin: “Tatlım gelecek ay tatile çıkıyoruz” Kendinize güvenli olmalısınız. Onu bir arkadaşınız gibi desteklemelisiniz.

B: Onlar için en mükemmel hediye ne?

T: Çiçek harika olur. Kızların çoğu seyahatten hoşlanıyor. İzlenim en iyi hediye.

B: Ukraynalı kadınlar neden ülkeden ayrılmak istiyor?

T: Yerel insanlar gibi yaşarsanız Ukrayna en iyi ülke olmayabilir. Eğer o başka ülkede ekonomik olarak büyümek istiyorsa bu da mümkün.

B: Hangi ülke ya da ülkelere gitmeyi tercih ederler?

T: Yakın olanlar daha iyi. Kuzey Amerika ve güney olabilir ancak Asya ya da egzotik ülkeler çok fazla olabilir. Her kız bunu kabul etmez.

B: En temel evlilik geleneği ne? Gelinin ailesine nasıl bir hediye vermelisiniz?

T: Bir miktar parayı aileye vermek gibi bir geleneğimiz yok. Eğer eve davet edildiyseniz eliniz boş gitmemelisiniz. Genelde insanlar alkol ve kek götürür.

B:Ukraynalı kadınla evlenen yabancılar Ukrayna vatandaşlığı alıyor mu?

T: Evet, Ukraynalı ile evlenirseniz Ukrayna vatandaşlığı alırsınız.

B: Sana en çok sorulan sorular neler, ya da evlilik hakkında tuhaf sorular?

T: Bence siz insanların ilgisini çekecek tuhaf sorular sordunuz. Tuhaf olarak duyduğum şey, Ukraynalı kızlar fakir ve ülkeyi terketmek için çaresiz. Bütün kızlar Ukrayna’yı terk etmek istemiyor.

B: Türk erkeğiyle evil arkadaşın var mı? T: Bir tanıdığım vardı, Türk erkeğiyle görüşüyordu. İki kez. Sanırım ayrıldılar. Diğerinin erkek arkadaşı oldukça saldırgandı. Basmakalıp bir Türk erkeğiydi. Bütün kızlarla birlikte olmak ve herkesle yatmak istiyordu. Eğer bu klişeler doğruysa Ukraynalı kızlarla evlenmeyin. Ukraynalı kızlara karşı aşırı güvenli olmayın. Ve açık fikirli kalın.

Kiev’li evlilik ajansı sahibinden Ukrayna’da eş bulma tavsiyeleri’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: